1989  - 1990  - 1991  - 1992  - 1993  - 1994  - 1995  - 1996  - 1997  - 1998  - 1999  - 2000 FR  - 2000 EN  - 2001 FR  - 2001 EN  - 2002 FR  - 2002 EN  - 2003 FR  - 2003 EN  - 2004 FR  - 2004 EN  - 2005  - 2006  - 2007  - 2008  - 2009  - 2010  - 2011  - 2012  - 2013  - 2014  - 2015   - 2016

Si votre nom ne figure pas, si vous trouvez des erreurs, si vous voulez ajouter ou changer votre photo : dites-le nous.
If your name is not included, if you find mistakes, if you want to add or change your photo: tell us.


2006 - English-speaking / French-speaking: Vrnjacka Banja, Serbia Montenegro - 47 teams

Winner: Belgium - Université Libre de Bruxelles

Final:


Blue Group - French-speaking - 16 teams
Winners: ULB - UQAM - CUDIH
Gilbert Apollis Award: Raphael Mahaim (Lausanne)

Argentine - Université de Buenos Aires

1433 - Analia Aspis

1434 - Belén María Gervasoni

1435 - Sol Déboli

 
 

Belgique - Université de Liège

1436 - Fleur Collienne

1437 - Gaëlle Jullien

1438 - Vincent Guerra

 
 

Belgique - Université Libre de Bruxelles

1439 - Annabelle Ravni

1440 - Fernando Restrepo Puerta

1441 - Sacha Cornely

 
 

Canada - Université du Québec A Montréal

1442 - Francis Pilotte

1443 - Sania Cantina

1444 - Stéphanie Garon

 
 

France - Institut Bioforce Développement

1445 - Aurélien Beyeklian

1446 - Sandrine Godfrin

1447 - Sébastien Girault

 
 

France - Jean Monnet Paris XI

1448 - Fanny Fourestier

1449 - Marie-Jeanne Sardachti

1450 - Sophie Busson

 
 

France - Panthéon Assas Paris II

1451 - Céline Rivat

1452 - Hélène Gorkiewiez

1453 - Stéphanie Chesnay

 
 

France - Université de Caen

1454 - Adeline Cheriff

1455 - Gwenaëlle Dezaux

1456 - Stéphanie Bouchié de Belle

 
 

France - Institut d’Etudes Politiques de Lyon

1457 - Anne Davienne

1458 - Glenn Payot

1459 - Lélia Otmani

 
 

Liban - Univ. Libanaise - Univ. Saint-Joseph - Univ. Islamique au Liban

1460 - Fatima Ounaissy

1461 - Magida Karaki

1462 - Rania Hamdan

 
 

République algérienne populaire et
démocratique - Alger-Constantine

1463 - Mounir Khouni

1464 - Mohamed Belkacem Redouane

 

 
 

Roumanie - Université de Bucarest

1465 - Andrei Razvan Nanescu

1466 - Mihaela-Monica Statescu

1467 - Mirela-Gabriela Preda

 
 

Suisse - Centre Universitaire de Droit International Humanitaire

1468 - Katerina Ismene Kappos

1469 - Saklaine Hedaraly

1470 - Stéphanie Reichenbach

 
 

Suisse - Université de Fribourg

1471 - Benoît Morier-Genoud

1472 - Sarah Sadek

1473 - Valérie de Watteville

 
 

Suisse - Université de Lausanne

1474 - Frédéric Eggenberger

1475 - Joanna Aeschlimann

1476 - Raphael Mahaim

 
 

Suisse - Université de Neuchâtel

1477 - Coralie Piccolis

1478 - Etienne Henry

1479 - Tania Ferreira

 
 

Red Group - English-speaking - 16 teams
Winners: LSE - NUS - AUWCL
Gilbert Apollis Award: Phoebe Knowles (LSE)

Azerbaijan - Baku State University

1480 - Afiga Heydarova

1481 - Anna Dreyzina

1482 - Sona Taghiyeva

 
 

Denmark - University of Copenhagen

1483 - Fozia Jabbar

1484 - Gedske Messell

1485 - Rie Thim Sørensen

 
 

France - University of Paul Cézanne Aix Marseille III

1486 - Analia Duran

1487 - Laetitia Berry

1488 - Wissam Al Saliby

 
 

Greece - Panteion University of Athens

1489 - Aikaterini Patsantara

1490 - Nikolaos Chamtzoudis

1491 - Olga Fylaktaki

 
 

Hungary - University of Budapest - Eötvös Lorand

1492 - Emese Mészáros

1493 - Eszter Nagy

1494 - Orsolya Gresz

 
 

Netherlands - University of Amsterdam

1495 - Léa Kulinowski

1496 - Nikolai Jorgensen

1497 - Swen Meereboer

 
 

Pakistan - Lahore University of Management and Science

1498 - Angbeen Mirza

1499 - Madiha Tallat

1500 - Umair Javed

 
 

Republic of Kenya - University of Nairobi

1501 - Allan Ngari

1502 - Linda Bore

1503 - Nelly Kamunde

 
 

Republic of the Philippines - University of the Philippines

1504 - Dionne Sanchez

1505 - Maria Cecilia Sicangco

1506 - William Varias

 
 

USA - Case Western Reserve University

1507 - Conrad Adkins

1508 - Reid Swayze

1509 - Sarah Priebe

 
 

Singapore - National University of Singapore

1510 - Elizabeth Kong

1511 - Emmanuelle Saada

1512 - Veyoma Hevamanage

 
 

United Kingdom - London School of Economics and Political Science

1513 - Brendan Plant

1514 - Phoebe Knowles

1515 - Rajika Lynn Shah

 
 

USA - American University Washington College of Law

1516 - Christian De Vos

1517 - Elizabeth Walker

1518 - Katharine Brown

 
 

USA - Pennsylvania State University, Dickinson School of Law

1519 - Felissa Koernig

1520 - Kelvin Miller

1521 - Terra Girolimon

 
 

USA - United States Air Force Academy

1522 - April McDonald

1523 - Robin Herndon

1524 - Taren Clement

 
 

Portugal - Universidade Nova de Lisboa

1525 - Ana Gonçalves

1526 - Catarina Prata

1527 - Diogo Oliveira

 
 

Green Group - English-speaking - 15 teams
Winners: Tbilisi - NYU - Eastern Cape
Gilbert Apollis Award: Natalie Morris (New York)

Australia - university of New South Wales

1528 - Dawnie Lam

1529 - Ingrid Giles

1530 - Maya Port

 
 

Belgium - Katholieke Universiteit Leuven

1531 - Jennifer Harding

1532 - Tavares LaRoda

1533 - Yannick Weyns

 
 

Estonia - International University Concordia Audentes

1534 - Dmitry Nemirovsky

1535 - Mari Vähäsöyrinki

1536 - Phillip Graves

 
 

Georgia - University of Tbilisi

1537 - Ana Tabidze

1538 - Mariam Ioseliani

1539 - Nino Nemsadze

 
 

Greece - University of Athens

1540 - Anastasia Sotiropoulou

1541 - Christina Tsakona

1542 - Theano Manolopoulou

 
 

Kyrgyzstan - American University Central Asia

1543 - Aleksey Ponomaryov

1544 - Nasima Rakhmatova

1545 - Natalya Kim

 
 

Netherlands - University of Utrecht

1546 - Elena Kossolapova

1547 - Erez Zaionce

1548 - Johannes-Mikael Mäki

 
 

Poland - Warsaw University

1549 - Karol Skierski

1550 - Karolina Walczuk

1551 - Maciej Kubiak

 
 

Republic of the Philippines - Ateneo de Manila University, School of Law

1552 - Antonio Carlos Bautista

1553 - Maria Camille Lantion

1554 - Kristine Margaret De Los Reyes

 
 

Romania - University of Nicolae Titulescu

1555 - Alexandra Ioana Cionca

1556 - George Baicu

1557 - Marius Daniel Pantea

 
 

Serbia Montenegro - University of Nis

1558 - Borko Milosevic

1559 - Dusan Pavlovic

1560 - Tamara Djurdjic

 
 

South Africa - Universities of the Eastern Cape

1561 - Deborah Casalin

1562 - Mzukisi Kota

1563 - Rujeko Jena

 
 

United Kingdom - University of Essex

1564 - Anna Vidiaev

1565 - Gaëlle Carayon

1566 - Susan Carr

 
 

USA - New York University, School of Law

1567 - Ari Bassin

1568 - William Van Esveld

1569 - Natalie Morris

 
 

USA - Santa Clara University

1570 - Inna Petrovsky

1571 - Kevin Osborne

1572 - Rachel Hsiao

 
 

Tutors:

Malika Aït-Mohamed Parent

Mahfoud Bessah

Anne-Juliette Rohrbach

Ana Urgoiti

Duncan Wilson (670)

Rory Downham

Simon Tremblay (822)

Vesna Guzina (1014)

Chad Austin

Krizstina Horváth (485)

Yasmin Naqvi (874)

Simon Walker


Jurors:

Antoine Bouvier

Carla de Marcelino Gomes

Michel Deyra

Sonya Vichnevetskaia (703)

Théo Boutruche (632)

Edouard Delaplace

Els Debuf (1019)

Heike Spieker

James Cockayne (848)

Sylvain Beauchamp (328)

Ivo Josipovic

Katie Sams

Maria Marouda

Ryszard Piotrowicz

Vesna Knezevic-Predic


Petites oreilles:

Urs Portmann (1116)

Conor McCarthy (1273)

Ben Batros (1271)


Petits bras:

Frédéric Casier (1053)

Corinne Lanord (17)

Željko Lezaja


Not forgetting:

Alexandra Boivin (1112)

Christophe Lanord

Daniela Nikolic

Dragan Trbojevic

Gordana Milenkovic

Jean-François Quéguiner (163)

Jo Martin

Julia Grignon (926)

Patrícia Galvão Teles

Sasa Avram

Slobodan Citakovic

Željko Lezaja



 
 
         
  Mention légale