1989  - 1990  - 1991  - 1992  - 1993  - 1994  - 1995  - 1996  - 1997  - 1998  - 1999  - 2000 FR  - 2000 EN  - 2001 FR  - 2001 EN  - 2002 FR  - 2002 EN  - 2003 FR  - 2003 EN  - 2004 FR  - 2004 EN  - 2005  - 2006  - 2007  - 2008  - 2009  - 2010  - 2011  - 2012  - 2013  - 2014  - 2015  - 2016  - 2017 

Si votre nom ne figure pas, si vous trouvez des erreurs, si vous voulez ajouter ou changer votre photo : dites-le nous.
If your name is not included, if you find mistakes, if you want to add or change your photo: tell us.


2011 - English-speaking / French-speaking:

Winner: Interdisciplinary Center (IDC) Herzliya (Israel)


Blue Group - French-speaking - 15 teams

   

Tutor ALPHA

Martine Dang (1406)

     
     

A1 - Argentine - Université de Buenos Aires

2206 - Guido Bertoni

2207 - Ezequiel Heffes

2208 - Laura Ines Iorio

 
 

A2 - Belgique - Université Libre de Bruxelles

2209 - Vincent Bodson

2210 - Roxane Dehon

2211 - Alexandra Verniers

 
 

A3 - Canada - Université d'Ottawa

2212 - Mylène Beaulieu

2213 - Jessica Gendron

2214 - Maxine Vincelette

 
 

A4 - Canada - Université du Québec à Montréal

2215 - Maxime C. Tousignant

2216 - Charlotte Favre

2217 - Alexis Milette

 
 

   

Tutor BRAVO

Stéphanie Garond (1444)

     
     

B1 - Togo - Université de Lomé

2218 - Hombeě Bakolomdhe Kafechina

2219 - Têko Sika Dodji Kouevidjin

2220 - Essi Djogbényiu Manssan Sossoe

 
 

B2 - Suisse - Université de Lausanne

2221 - Elizabeth Fiorella Fernandez Avendano

2222 - Malika Pessard

2223 - Richard Schütz

 
 

B3 - France - Université de Paris II Panthéon Assas

2224 - Estelle Boijaud

2225 - Marie-Christine Dale

2226 - Étienne Quillet

 
 

B4 - France - Université de Lille II

2227 - Pauline Collette

2228 - Camille Hurault de Ligny

2229 - Olivia Katalan

 
 

   

Tutor CHARLIE

Karen du Pasquier (1429)

     
     

C1 - Belgique - Université de Liège

2230 - Jeanne Daubit

2231 - Maryna Tsukanova

2232 - Isaline Wittorski

 
 

C2 - Cameroun - École nationale d'Administration et de Magistrature

2233 - Elie Ngompe Kapen

2234 - Julie Reine Nwos

2235 - Judith Léopoldine Yong

 
 

C3 - Canada - Université de Montréal

2236 - Sophie Gagnon

2237 - David Langis

2238 - Benjamin Prud'homme

 
 

C4 - Côte d'Ivoire - Université de Cocody, Chaire UNESCO pour la culture de la Paix

2239 - Koué Stéphane Ourigbale

2240 - Ladji Mory Sylla

2241 - Larissa Marina Yao M'Boya

 
 

   

Tutor DELTA

Fernando Restrepo (1440)

     
     

D1 - Suisse - Université de Neuchâtel

2242 - Marion de Coulon

2243 - Noëllie Javet

2244 - Sonia Wanner

 
 

D2 - Russie - Collège universitaire français de Moscou

2245 - Alexandra Komarova

2246 - Maria Mikhnova

2247 - Victoria Skakounova

 
 

D3 - France - Université de Paris Sud

2248 - Viviane Habert

2249 - Soumeya Medjebeur

2250 - Yanna Parnin

 
 

D4 - France - Université de Caen Basse-Normandie

2251 - Ghofran Ounissi

2252 - Delphine Robert

2253 - Chloé Viel

 
 

Green and Red Groups - English-speaking - 30 teams

   

Tutor ECHO

Avideh Moussavian

     
     

E1 - Australie - New South Wales University

2254 - Stephen Matulewicz

2255 - Chantal Nguyen

2256 - Jermir Punthakey

 
 

E2 - États-Unis - New York University

2257 - Greger Calhan

2258 - Charles Gussow

2259 - Kaveri Vaid

 
 

E3 - Afrique du Sud - Nelson Mandela Metropolitan University

2260 - Daniel Gak Jurkuch

2261 - Tariro Mapepeta

2262 - Imogan Harriet Edwardine Marais

 
 

E4 - Jordanie - University of Jordan

2263 - Saba Ghishan

2264 - Nadine Hattar

2265 - Ayesha Sartawi

 
 

   

Tutor FOX-TROT

Nelly Kamunde (1503)

     
     

F1 - République tchèque - Charles University

2266 - Anna Matusovina

2267 - Vaclav Mlynarik

2268 - Tomas Pavelka

 
 

F2 - Royaume-Uni - University of Nottingham

2269 - Anastasija Dubrovska

2270 - Claire Kettlewell

2271 - Halim Shebaya

 
 

F3 - Sierra Leone - University of Sierra Leone, Fourah Bay College

2272 - James Gendemeh

2273 - Abdul Karim Koroma

2274 - Kai Joseph Sa'Quee

 
 

F4 - Kyrgyzstan - Kyrgyz-Russian Slavic University

2275 - Saltanat Akerova

2276 - Azamat Gaparov

2277 - Andrey Kopytin

 
 

   

Tutor GOLF

David Kootz

     
     

G1 - Equateur - Pontifica Universidad Catolica del Ecuador

2278 - Juan José Alencastro

2279 - Camila Moreno

2280 - Luis Fernando Rivera Lima

 
 

G2 - Royaume-Uni - University of Essex

2281 - Tamar Dekanosidze

2282 - Lawrence Obonyo Omondi

2283 - Brendah Orata

 
 

G3 - Serbie - University of Belgrade

2284 - Luka Glusac

2285 - Zeljko Markovic

2286 - Janja Simentic

 
 

G4 - Pays-Bas - University of Amsterdam

2287 - Suzanne Eliza Appelman

2288 - Jorja Melanie Kotsires

2289 - Sabrina Claudia Wittmann

 
 
   

Tutor HOTEL

Andréa Martel (1964)

     
     

H1 - États-Unis - Santa Clara University

2290 - John Engers

2291 - Minha Javed

2292 - Cheri Kramer

 
 

H2 - Suisse - Académie de DIH

2293 - Yvette Issar

2294 - Anna Leshchinskaya

2295 - Helena Sunnegardh

 
 

H3 - Russie - Kutafin Moscow State Law Academy

2296 - Anastasia Frolova

2297 - Gavrilova Kutafin

2298 - Grib Kutafin

 
 

H4 - Pays-Bas - Utrecht University

2299 - Jan Jippe Arends

2300 - Joseph Croonen

2301 - Lucas Roorda

 
 

   

Tutor INDIA

Tom Gat (1828)

     
     

I1 - Autriche - University of Vienna

2302 - Azra Dizdarevic

2303 - Birgit Kuba

2304 - Sabrina Lehner

 
 

I2 - Finlande - Abo Akademi

2305 - Samuel Lane

2306 - Marina Lourenco da Cunha

2307 - Katrina Taylor

 
 

I3 - Grèce - University of Athens

2308 - Artemis Chatzistavrou

2309 - Aikaterini Pitsoli

2310 - Ioanna Voudouri

 
 

I4 - Russie - Kazan Federal University

2311 - Anna Frolova

2312 - Taisa Kropotova

2313 - Aida Ziganshina

 
 

   

Tutor JULIET

Catarina Prata (1526)

     
     

J1 - États-Unis - Unviversity of Michigan

2314 - Jonah Eaton

2315 - Jonathan Fombonne

2316 - Lauren Rogal

 
 

J2 - FYROM - Ss. Cyril and Methodius

2317 - Olivija Kukoska

2318 - Lazar Pop Ivanov

2319 - Vesna Popska

 
 

J3 - Iran - Shahid Beheshti University

2320 - Saeed Farhadnia

2321 - Ali Akbar Siapoush

2322 - Esmaeil Tavar

 
 

J4 - Russie - Immanuel Kant State University

2323 - Andrei Komarov

2324 - Yana-Maria Minina

2325 - Aleksei Petrenko

 
 

   

Tutor KILO

Michael Siegrist (1620)

     
     

K1 - États-Unis - USAFA

2326 - Kyle Ames

2327 - Erika Martin

2328 - Amber Sells

 
 

K2 - Géorgie - Caucasus University

2329 - Tamar Kharazishvili

2330 - Ana Kostava

2331 - Sandro Samadbegishvili

 
 

K3 - Israel - Interdisciplinary Center IDC Herzliya

2332 - Yael Bar Hillel

2333 - Katja Knoechelmann

2334 - Brandon Weinstock

 
 

K4 - Philippines - University of the Philippines

2335 - Bernadette Marie Angangco

2336 - Teresa Ira Maris Guanzon

2337 - Ana Patricia Tobias

 
 

   

Tutor LIMA

Pernille Walther (1694)

     
     

L1 - Ethiopie - Addis Ababa

2338 - Ermiyas Dejene

2339- Feben Regassa

 
 

L2 - Géorgie - Tbilissi State University

2340 - Mariam Bakradze

2341 - Levan Asatiani

2342 - Mariam Takaishvili

 
 

L3 - Israel - The Hebrew University of Jerusalem

2343 - Eviatar Bar-Le

2344 - Efrat Bouganim

2345 - Maayan Niezna

 
 

L4 - Pérou - Pontifica Universidad Catolica del Peru

2346 - Maria Rebeca Barron

2347 - Jeanine Patricia Calderon Huari

2348 - Fabiana Nunez del Prado Nieto

 
 

Jury members:

Michel Deyra

Etienne Kuster

Ilario Maiolo (1218)

Marie-Louise Tougas

Simon Tremblay (822)

Chris Rassi (467)

Garth Abraham

Bernard Dougherty

Tamar Tomashvili (970)

Chad Austin

Maria Marouda

Binxin Zhang

Emiliano Buis (503)

Janique Thoele (1689)

Urs Portmann (1116)


Petits bras:

Corinne Lanord (17)

Caroline Simond (1974)

Janire Lamikiz Garcia (1910)


En la cocina - en cuisine - in the kitchen:

Coord. Tutors: Ana Urgoiti

Administrator: Marc Morel (1972)



 
 
         
  Mention légale